Už 20 rokov plníme vaše sny!

slovak l english l deutsch l french l czech

Na Slovensko prinášame technológiu kanadských zrubov

na-slovensko-prinasame-technologiu-kanadskych-zrubov-229823.10. 2008 - V množstve ponúkaných konštrukčných stavebných systémov sa investor často stráca. Pre tých, ktorí dávajú na prvé miesto prírodné materiály a zdravé bývanie sa okruh výberu zmenší na konštrukcie na báze dreva. Medzi hrazdenými, stĺpikovými, panelovými či skeletovými stavbami majú svoje miesto aj zrubové konštrukcie.O tom, ako sa na trhu darí spoločnosti Drevodom Rajec, s. r. o, ktorá si za technológiu výroby vybrala systém kanadských zrubov, sme sa porozprávali s konateľom firmy Ing. Milošom Brončekom.

Vaša spoločnosť má dlhoročné skúsenosti s ťažbou dreva a jeho spracovaním. Kedy presne vznikla a ktoré udalosti ju formovali do dnešnej podoby?
Drevodom Rajec, s. r. o., je súkromná drevospracujúca spoločnosť založená v roku 1992. Sídli v Rajci neďaleko Žiliny. Know-how na výstavbu kanadských zrubových domov sme získali v roku 1995. Odvtedy prispôsobujeme technológiu našim podmienkam a stavebným normám. V roku 2000 sa spoločnosť diverzifikovala na stavebnú a drevospracujúcu činnosť. Neskôr nasledovalo zlúčenie jednotlivých činností do jednej spoločnosti – Drevodom Rajec. V roku 2007 sme získali členstvo v medzinárodnej organizácii International Log Builders's Association (ILBA), ktorá združuje výrobcov a odborníkov v oblasti zrubových drevodomov. V súčasnosti sa významnejšie venujeme developerským projektom v oblasti výstavby zrubových domov.

Zrubové drevodomy možno vytvoriť z viacerých konštrukčných systémov. Aký je princíp technológie kanadských zrubov?
Na konštrukciu stien týchto stavieb používame masívne drevo vo forme guľatiny. Vyberáme výhradne kvalitné husto rastené smrekové drevo slovenských lesov z vysokohorských polôh minimálne 600 m. n. m. Ako dodatočnú izoláciu medzi jednotlivé prvky používame ovčie rúno. Guľatinu nezrezávame do hranatého profilu, čím zostáva najtvrdšia časť dreva po obvode zachovaná.
Projektovanie zrubových domov má určité dispozičné obmedzenia. Viete vždy uspokojiť požiadavky zákazníka?
Pri navrhovaní kanadských zrubových stavieb treba dodržiavať určité statické obmedzenia a základné technologické zásady. So základným tvarom stavby sa však dá do určitej miery experimentovať (štvorec, obdĺžnik, šesťuholník). Rovnako aj technologické postupy máme spracované tak, aby sa dali realizovať aj stavby rozsiahlejšieho pôdorysu a väčšieho počtu poschodí.

Zabezpečujete realizáciu zrubových stavieb od projektu až po finalizáciu?
Realizujeme stavby podľa požiadaviek zákazníka. Sme schopní dodať stavbu od skeletovej konštrukcie cez jednotlivé dokončovacie práce na hrubej stavbe (okná, dvere, krytina, podlahy, priečky, zábradlia, nátery atď.) až po stavbu na kľúč vrátane základov a inštalácií. Podľa želania investora sa najprv vypracuje architektonická štúdia. Následne sa stavba realizuje, pričom minimálny rozsah dodávky je skeletová konštrukcia (nosná časť stavby).

Zabezpečujete stavbu komplexne alebo máte na niektoré práce aj subdodávateľov?
Skeletovú konštrukciu dodávame výhradne spolu s montážou na pozemku investora – vzhľadom na to, že na jej statickú únosnosť poskytujeme záruku 30 rokov. Väčšinu dokončovacích prác na hrubej stavbe (drevené podlahy, interiérové nenosné priečky, zateplenie strechy, nadstavba a štíty poschodia) realizujeme sami. V prípade dodávky a montáže strešnej krytiny, okien, dverí, základov, prípadne pri požiadavke zákazníka na iný typ materiálu, ako je štandardný (napr. podlahová krytina – dlažba), uskutočňujeme práce formou subdodávky.

Ako dlho trvá proces od zadania stavby až do jej kompletnej finalizácie?
Máme 3 druhy rozostavanosti: skelet, hrubá stavba a stavba na kľúč. Štandardný čas výstavby skeletovej konštrukcie sú 3 mesiace od podpisu zmluvy o dielo, hrubá stavba 6 až 7 mesiacov, stavba na kľúč 8 až 9 mesiacov.

Majú zákazníci záujem najmä o výstavbu rodinných domov a chatiek? Alebo tvoria významnú časť vašej produkcie aj väčšie objekty, ako sú reštaurácie či penzióny?
Prevažnú časť zákazníkov tvoria súkromní investori, následne podnikatelia a developeri. Z toho vyplýva, že staviame najmä zrubové rodinné domy a víkendové chaty. V menšom množstve sa venujeme výstavbe reštaurácií a penziónov. K našim významných referenčným stavbám patrí Koliba Stráže (Zvolen), 8 víkendových domov pri Hoteli Kontakt (Stará Lesná), Koliba Vrútky, Koliba Skalica, Golfový a apartmánový dom vo Veľkej Lomnici.

Rozbehli ste developerský projekt zrubových rekreačných domov na Liptove...
Spoločnosť Drevodom Rajec Development sa zaoberá realizáciou developerských zámerov. V rámci projektov ponúkame zákazníkom zrubové domy, ktoré obsahujú štandardné vybavenie – vrátane sanity, kompletných rozvodov elektriny, vody, kanalizácie, vodovodných batérií, kuchynskej linky a svietidiel. Základná nosná konštrukcia je z masívnej, ručne opracovanej smrekovej guľatiny so stredovým priemerom 300 až 350 mm. Interiérové nenosné priečky sú sendvičovej konštrukcie s hrúbkou 10 cm a s dreveným obkladom. Ako podlahová krytina sa používa drevená dlážka a v kúpeľni keramická dlažba. Vykurovanie sa rieši prostredníctvom elektrických konvektorov. Voliteľnou doplnkovou výbavou každého domu je kozub a terasa. Vzhľadom na atraktivitu lokality je záujem o projekty takéhoto typu výrazný. Preto podobné realizácie pripravujeme aj na Orave a v Tatrách.

Sústreďujete sa viac na konkrétny región alebo ste spoločnosť s celoslovenskou, prípadne zahraničnou pôsobnosťou?
Zastúpenie máme vo viacerých krajinách Európskej únie (Chorvátsko, Rakúsko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko...). V roku 2008 sme zaznamenali výrazný nárast záujmu o naše produkty, a tým aj zvýšený objem výroby. Z celkového počtu stavieb realizujeme približne 40 % na Slovensku, 30 % v Českej republike a 30 % v ostatných krajinách EÚ.
 
Originálny článok si môžete prečítať TU.

Využite naše profesionálne služby a neváhajte nás kontaktovať >>

Virtuálna prehliadka

virtualna-prehliadka-zrubov-left

Katalóg zrubov

Katalóg zrubov Drevodom Rajec

Naše zruby:

galeria-zruby-devodom001.jpg galeria-zruby-devodom0010.jpg galeria-zruby-devodom0012.jpg galeria-zruby-devodom00134.jpg galeria-zruby-devodom0017.jpg galeria-zruby-devodom002.jpg galeria-zruby-devodom0020.jpg galeria-zruby-devodom004.jpg galeria-zruby-devodom005.jpg galeria-zruby-devodom006.jpg galeria-zruby-devodom007.jpg galeria-zruby-devodom008.jpg

Go to top

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby