Už 20 rokov plníme vaše sny!

slovak l english l deutsch l french l czech

Úspech s kanadským know-how

30. 5. 2005 - Opracovanie dreva má v Rajeckej doline dlhoročnú tradíciu, na ktorú nadväzuje aj firma Drevodom Rajec, s. r. o. Vznikla v roku 1993 a dnes je známa na Slovensku i v Európe ako výrobca typických kanadských zrubov. Firmu založil Miloš Bronček, absolvent Inštitútu inžinierov civilného letectva v lotyšskej Rige. Ešte ako študent začal na Slovensko dovážať drevo z Pobalia a Bieloruska. Rodák z Považskej Bystrice nakoniec zakotvil v Rajci.

Na začiatku pomohli Kanaďania

Bronček nechcel zostať len pri obchodovaní s drevom, a tak začal hľadať možnosti, ako ho spracovať do finálnej produkcie. "Začínal som ako živnostník, neskôr som do firmy pribral dvoch zamestnancov. Dnes má 90 ľudí a mesačne spracujú asi tisíc kubíkov dreva. Na začiatku sme vyrábali drevené palety a rezivo s dovezeného dreva, neskôr sme ho kupovali na Slovensku," opisuje začiatky podnikania. Zlom prišiel, keď jeden z francúzskych partnerov navrhol, či by neskúsili robiť typické kanadské zruby. Sprostredkoval kontakt s odborníkmi z kanadskej provincie Quebec, ktorí prišli do Rajca, aby sa presvedčili o možnostiach slovenskej firmy. "Skončilo sa to tak, že nám odovzdali svoje know-how, koré sme získali ako prví v strednej Európe. Postupne sme ho zaplatili dodávkami už našich drevených zrubov. Na začiatku, v roku 1995, sme ročne zhotovili asi päť zrubov, dnes už 80 a ich podiel na celkovej produkcii firmy je takmer 70 percent. Zvyšok výroby je klasické stavebné rezivo, palety, štiepka a brikety," hovorí Bronček s tým, že ročný obrat Drevodomu je 80 miliónov korún.

Netradičná výroba zrubov

Drevené zruby robia z masívnej guľatiny, čo je výhodné, pretože nie sú narušené okrajové vrstvy a vlákna jednotlivých kusov. Nedochádza k deformáciám dreva ako pri bežných stavbách drevených domov. Zruby z Rajca majú 150- až 200-ročnú životnosť, dobre odolávajú poveternostným podmienkam a požiarom. Guľatinu vyberajú najprv vizuálne v lese a tú, ktorá im vyhovuje, prevezú na manipulačnú skládku firmy. Tam ju opäť podrobia prísnym kritériám, pričom len polovicu môžu použiť na stavbu zrubov. Vhodná guľatina musí mať priemer 230 až 340 milimetrov a závisí to aj od klimatických podmienok, kde drevený dom bude stáť. Európskemu štandardu však vyhovuje guľatina s priemerom 270 milimetrov, pričom sa veľký dôraz kladie na tepelnú izoláciu. Vybranú guľatinu na stavbu zrubov ručne zbavujú kôry, čím si drevo zachová svoju prirodzenú krivosť a naturalistický vzhľad. Ďalej ho opracujú, očíslujú každý kus. Dosadzovaciu drážku medzi jednotlivými kusmi guľatiny utesňujú tepelnoizolačným materiálom. "Drevené zruby majú oveľa lepšie vlastnosti ako murované domy a z tohto hľadiska sú lacné. Naše zruby neslúžia len ako chaty, ale sú vhodné na celoročné používanie, čomu prispôsobujeme aj marketing," zdôraznil Bronček.
Zhruba 60 percent ročnej produkcie zrubov firma predáva na Slovensku a v Česku, zvyšok vyváža najmä do Francúzska, Talianska, Chorvátska, Španielska, Portugalska i Holandska. Miloš Bronček je presvedčený, že časom budú čoraz viac zrubov predávať mimo Slovenska a Česka, pretože v pôvodných krajinách únie sú na to lepšie podmienky. "Je to otázka certifikácie a nášho razantnejšieho obchodu," dodal. Rajčania zatiaľ majú certifikáty z Výskumného a vývojového ústavu drevárskeho v Prahe a Technického skúšobného ústavu stavebného v Bratislave a pripravujú sa na európsky certifikát ETA.

Stavili na nové technológie

Drevodom v Rajci do technológií a strojov ročne investuje šesť až desať miliónov korún, predovšetkým do zdokonaľovania výroby zrubov, čím sa zlepšujú ich parametre a zvyšuje sa produktivita práce. Rajecká firma má napríklad ako jediná v Európe technológiu na sušenie dreva a zruby sú tak ľahšie a ich steny tesné. Aj peniaze z eurofondov firma investovala do nových sušiarní dreva, manipulačnej techniky a do nového výrobného areálu.


Originálny článok si môžete prečítať TU.

Využite naše profesionálne služby a neváhajte nás kontaktovať >>

Virtuálna prehliadka

virtualna-prehliadka-zrubov-left

Katalóg zrubov

Katalóg zrubov Drevodom Rajec

Naše zruby:

galeria-zruby-devodom001.jpg galeria-zruby-devodom0010.jpg galeria-zruby-devodom0012.jpg galeria-zruby-devodom00134.jpg galeria-zruby-devodom0017.jpg galeria-zruby-devodom002.jpg galeria-zruby-devodom0020.jpg galeria-zruby-devodom004.jpg galeria-zruby-devodom005.jpg galeria-zruby-devodom006.jpg galeria-zruby-devodom007.jpg galeria-zruby-devodom008.jpg

Go to top

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby