ZRUBY RAJEC ponúkajú svojim náročnejším zákazníkom možnosť stavby drevodomu aj z lepeného dreva buď zo sibírskeho cédra alebo zo smreku.

Lepený hranol sa vyrába strojovo lepením niekoľkých vrstiev dreva, rezanom v časti s najväčšou hustotou letokruhov. V závislosti od použitia hranola sa na seba vrství tri až šesť lamiel dreva s najväčšou hrúbkou hranola až 245mm. Obvodové steny z piatich až šiestich lamiel lepeného dreva majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Je to z toho dôvodu, že lepené drevo má omnoho lepší koeficient tepelnej vodivosti lambda ako surové drevo rovnakej hrúbky. Jednotlivé lamely lepeného dreva sú predsušené, tým pádom sa minimalizuje tzv. sadanie stavby, ktoré by nastalo schnutím guľatiny. To nám umožňuje použiť aj odvážnejšie architektonické riešenia.

drovodom z lepenych hranolov 1
Drevostavby z lepeného hranolu ponúkajú širokú variabilitu vzhľadu. Vhodne zvolenými architektonickými postupmi vieme docieliť pestrú škálu finálnych prevedení, od alpského chaletu až po tradičnú slovenskú drevenicu. Rozhodujúcim prvkom dizajnu stavby sú rohové ukončenia, ktoré ponúkame v klasickom prevedení rovného presahu, v prevedení na rybinu alebo úplne bez rohového presahu dreva.

drovodom z lepenych hranolov 2

Drevodomy z lepených hranolov ponúkame z klasického smrekového dreva ale aj z dreva sibírskeho cédra. Sibírsky céder (Pinus Sibirica), na západe označovaný aj ako borovica sibírska je mohutný, neopadavý ihličnatý strom, dorastajúci do výšky 35 až 40 m, ktorého kmeň dosahuje úctyhodného priemeru 1,5 až 2 m. Rastie veľmi pomaly a žije približne 300 až 550 rokov. Mäkké, ľahké, červenkasté drevo s peknou kresbou a príjemnou vôňou, je známe svojou odolnosťou, dlhou životnosťou a množstvom zdraviu prospešných vlastností. Látky obsiahnuté v cédrovom dreve zaisťujú čistotu vnútorného prostredia a minimálny výskyt škodlivých baktérií a vírusov. Sibírsky céder ma využitie v stavebníctve, nábytkárstve, ale aj v drobnej drevovýrobe práve pre svoje liečivé a čistiace schopnosti.

Z dôvodu aktuálnej situácie ponúkame v súčasnosti iba lepený hranol zo smrekového dreva.

Využite naše profesionálne služby a neváhajte nás kontaktovať >>