Tak ako firma ZRUBY RAJEC priniesla do nášho regiónu know-how pre výrobu kanadských zrubov z guľatiny, rovnako pokračuje v definovaní moderných trendov drevostavieb aj naďalej.

Dokazujeme to aj čoraz väčším presadzovaním výrobného postupu zvaného post&beam, rozširujúceho sa v súčasnosti najmä v severnej Amerike alebo Japonsku. Post&beam systém je vhodný pre milovníkov drevostavieb, ktorým z akýchkoľvek dôvodov nevyhovuje dom s plnými stenami z masívnej guľatiny.

Ide o systém výroby drevostavieb, pri ktorom nosnú konštrukciou tvorí stĺpikovo-priečnikový skelet z guľatiny alebo z hranolov. Absencia stien z pozdĺžne kladených kusov guľatín s drážkami úplne minimalizuje sadanie stavby pri vysychaní dreva. Tým pádom pri ňom nie sú potrebné rektifikačné spojovacie prvky a nie je potrebné dilatovať pevné časti od sadajúcich častí skeletu domu tak ako pri klasickom zrube.

stavba zruby post beam 004

Obvodové steny post&beam stavby tvorí výplň medzi jednotlivými nosnými prvkami. Materiálom pre ňu sú väčšinou sendvičové steny s vhodne zvolenou tepelnou izoláciou a vonkajším obkladom s ľubovoľnou povrchovou úpravou podľa priania zákazníka. Najčastejšími finálnymi prevedeniami sú drevené obklady alebo omietané steny, ale pri tomto type stavieb častokrát nie je núdza ani o dominujúce architektonické prvky akými sú bohaté presklenia, kombinované napríklad s mohutnými kamennými stenami.

Základným predpokladom pre kvalitnú stavbu je kvalitný materiál. Drevo, ktoré používame je z vysokohorských polôh Malej a Veľkej Fatry, ťažené z nadmorskej výšky min. 600 m n.m. zo zrelých dospelých a nekalamitných porastov. Je to veľmi husto rastené drevo, kde na 1 cm pripadá 5-7 letokruhov. Také parametre má napríklad rezonančné drevo, z ktorého sa vyrábajú hudobné nástroje. Takéto drevo má oveľa nižší koeficient lambda – koeficient tepelnej priepustnosti. Stavba z takéhoto dreva má výrazne lepšie charakteristiky tepelnoizolačných vlastností. Následne sa na odvoznom mieste vyberie vhodná guľatina, ktorej priemer sa zisťuje lesníckou priemerkou.

Takto vybraná guľatina sa privezie na manipulačnú skládku firmy, kde sa vizuálne preberie ešte raz a kusy zodpovedajúce najprísnejším kvalitatívnym kritériám sa vyberú na výstavbu zrubového domu. Spravidla to je 50% drevnej hmoty, ktorá prešla prvým výberom z odvozného miesta lesníckej lokality.

stavba zruby post beam 006

Guľatina vybratá na výstavbu je okamžite ošetrená impregnačným postrekom proti škodcom a naviac je celá manipulačná skládka firmy zaistená feromónovými lapačmi. Na výstavbu zrubových domov sa používa guľatina so stredovým priemerom 270-500 mm v závislosti od účelu, ktorý má konkrétna stavba plniť a od klimatických podmienok v lokalite výstavby.

View the embedded image gallery online at:
https://www.zruby.sk/stavba-zrubov-post-beam#sigProId237d913f1d

Využite naše profesionálne služby a neváhajte nás kontaktovať >>