Naša spoločnosť má s ťažbou dreva a s jeho spracovaním dlhoročné skúsenosti, ktoré zhodnocuje jedinečnou technológiou výroby kanadských zrubových stavieb. Know-how sme získali priamo z Kanady a ako prví v strednej Európe ho 30 rokov prispôsobujeme našim podmienkam a stavebným normám. Naše opracovanie dreva je čisté a precízne a jeho úroveň je porovnateľná s kvalitou, ktorú dosahujú aj prestížne kanadské firmy zaoberajúce sa výstavbou zrubových domov.

Kontrola kvality a technológia výroby

Základným predpokladom pre kvalitnú stavbu je kvalitný materiál. Drevo, ktoré používame je z vysokohorských polôh Malej a Veľkej Fatry, ťažené z nadmorskej výšky min. 600 m n.m. zo zrelých dospelých a nekalamitných porastov. Je to veľmi husto rastené drevo, kde na 1 cm pripadá 5-7 letokruhov. Také parametre má napríklad rezonančné drevo, z ktorého sa vyrábajú hudobné nástroje. Takéto drevo má oveľa nižší koeficient lambda – koeficient tepelnej priepustnosti. Stavba z takéhoto dreva má výrazne lepšie charakteristiky tepelnoizolačných vlastností. Následne sa na odvoznom mieste vyberie vhodná guľatina, ktorej priemer sa zisťuje lesníckou priemerkou.

Takto vybraná guľatina sa privezie na manipulačnú skládku firmy, kde sa vizuálne preberie ešte raz a kusy zodpovedajúce najprísnejším kvalitatívnym kritériám sa vyberú na výstavbu zrubového domu. Spravidla to je 50% drevnej hmoty, ktorá prešla prvým výberom z odvozného miesta lesníckej lokality.

View the embedded image gallery online at:
https://www.zruby.sk/vyroba-drevenych-domov#sigProId293bb261cc

Guľatina vybratá na výstavbu je okamžite ošetrená impregnačným postrekom proti škodcom a naviac je celá manipulačná skládka firmy zaistená feromónovými lapačmi. Na výstavbu zrubových domov sa používa guľatina so stredovým priemerom 270-500 mm v závislosti od účelu, ktorý má konkrétna stavba plniť a od klimatických podmienok v lokalite výstavby.

Štandardne doporučujeme priemer 300 mm, ktorý vyhovuje Európskej norme o tepelných stratách. Tepelný odpor ďalších častí konštrukcie stavby ako sú okná, dvere, podlahy, stropy a strecha sú navrhnuté tak, aby vyhovovali súčasnej Európskej norme o energetických stratách.

vyrobny postup zruby


Výrobný postup zrubu

zrub postup 011. Guľatina, ktorá bola vybraná na výstavbu, je klasickým spôsobom zbavovaná kôry a obkresľovaná, čím si drevo zachováva svoju prirodzenú krivosť a vzhľad. Na povrchu guľatiny sú zachované okrajové letokruhy, ktoré vytvárajú v kolmom priereze dreva najhustejšiu vrstvu drevnej hmoty. Tým sa zabezpečuje jeho pevnosť, stabilita a dlhá životnosť.

 

zrub postup 022. Do každej ručne olúpanej guľatiny sa taktiež ručne vyfrézuje drážka, ktorá sa dočistí dlátkom. Jednotlivé guľatiny sa očíslujú podľa poradia, v ktorom sú kladené.

3. Prvá vrstva guľatiny je zrezaná pozdĺžne do roviny, tak aby plynule dosadla na podkladový hranol, ktorý bude zo spodnej strany oddelený od základov hydroizoláciou.Vrchná plocha podkladového hranolu je pokrytá tepelnou izoláciou, ktorá je následne pritlačená zrezanou stranou prvej rady guľatiny.

 

zrub postup 034. Ďalšie rady guľatiny sú kladené na seba s tým, že v dosedacej ploche medzi jednotlivými radami guľatiny je vložený tepelno-izolačný materiál. Ako izolácia sa používá minerálná vata, ovčia vlna alebo vlnené pásy. Vďaka tomu sú akékoľvek špáry eliminované.

 

Postup montáže na základoch zákazníka

montaz drevodom 011. Očíslovaná guľatina sa vyloží z dopravného prostriedku a ukladá v poradí, v akom bola zhotovená na montážnej ploche firmy. Prvá zrezaná guľatina sa kladie na zaizolovaný podkladový hranol.

 

montaz drevodom 022. Plocha stien hrubej stavby sa vybrúsi a vyčistí od prachu. Následne je impregnovaná preventívnym postrekom proti škodcom. Po jeho zaschnutí sa realizuje prvý náter základovým olejom. Na záver sa nanesie jedna vrstva glazúrovacieho náteru v interiéri a dve vrstvy v exteriéri. Všetky nami používané nátery sú ekologické, na báze prírodného oleja.

 

Využite naše profesionálne služby a neváhajte nás kontaktovať >>