Zruby z masívnej guľatiny sú špecialitou firmy ZRUBY RAJEC. Know-how pre výrobu týchto zrubov sme priniesli na Slovensko ako úplne prví priamo z Kanady pred tridsiatimi rokmi.

Technológiu sme prispôsobili našim podmienkam a nepretržite vyhľadávame spôsoby, ako ju posúvať dopredu z hľadiska konštrukcie stavby, stavebných noriem ale aj dizajnu. Sofistikované W-drážky, nové izolácie, moderné rektifikácie a pod. sú všetko prvky, ktoré sú u nás dávno zavedeným štandardom.

zrub gulatina vyroba 1

zrub gulatina vyroba 2

Väčšinu z našich vyše tisíc realizácií drevostavieb tvoria práve masívne zruby z guľatiny. Celosvetové pôsobenie a veľký objem výroby napovedá, že naša firma je v tomto segmente priekopníkom nielen na Slovensku ale v celej strednej Európe.

Základným predpokladom pre kvalitnú stavbu je kvalitný materiál. Drevo, ktoré používame je z vysokohorských polôh Malej a Veľkej Fatry, ťažené z nadmorskej výšky min. 600 m n.m. zo zrelých dospelých a nekalamitných porastov. Je to veľmi husto rastené drevo, kde na 1 cm pripadá 5-7 letokruhov. Také parametre má napríklad rezonančné drevo, z ktorého sa vyrábajú hudobné nástroje. Takéto drevo má oveľa nižší koeficient lambda – koeficient tepelnej priepustnosti. Stavba z takéhoto dreva má výrazne lepšie charakteristiky tepelnoizolačných vlastností. Následne sa na odvoznom mieste vyberie vhodná guľatina, ktorej priemer sa zisťuje lesníckou priemerkou.

zrub gulatina vyroba 3

zrub gulatina vyroba 4

Takto vybraná guľatina sa privezie na manipulačnú skládku firmy, kde sa vizuálne preberie ešte raz a kusy zodpovedajúce najprísnejším kvalitatívnym kritériám sa vyberú na výstavbu zrubového domu. Spravidla to je 50% drevnej hmoty, ktorá prešla prvým výberom z odvozného miesta lesníckej lokality.

Guľatina vybratá na výstavbu je okamžite ošetrená impregnačným postrekom proti škodcom a naviac je celá manipulačná skládka firmy zaistená feromónovými lapačmi. Na výstavbu zrubových domov sa používa guľatina so stredovým priemerom 270-500 mm v závislosti od účelu, ktorý má konkrétna stavba plniť a od klimatických podmienok v lokalite výstavby.

View the embedded image gallery online at:
https://www.zruby.sk/zruby-z-gulatiny#sigProId0fa170e6a7

Využite naše profesionálne služby a neváhajte nás kontaktovať >>